در دنیای داده محور امروز، کار کردن با داده های خام برای هرکسب وکار و به خصوص مدیر روابط عمومی (PR) الزامی است. در واقع فرایندهای انتخاب، ساختارسازی و تحلیل داده با ارائه دیدگاهی ارزشمند در کسب وکار، به روزنامه نگاران، مدیران روابط عمومی و مخاطبان کمک می کند تا جهت دهی ها را شناسایی کرده و زمینه استدلالی بهتری برای مطالب و مقالات فراهم کنند، در ادامه عمیق تر به موضوع می پردازیم.

وجه اشتراک داده و روابط عمومی
اصولا چرا یک مدیر روابط عمومی حرفه ای، نه تنها باید با تحلیل داده آشنا باشد بلکه لازم است آن را به طور کارآمد انجام دهد؟ در موارد زیر به مزایای داده ها برای روابط عمومی و مشتریان اشاره شده است:

• داده ها با مشخص کردن برند مشتریان و بیان منحصربه فرد بودنش، آن را از بقیه رقیبان متمایز می کنند.
• داده ها زمانی حس اعتماد را در مخاطبان ایجاد می کنند که پویا و اثبات شده باشند.
• داده ها همواره نوعی تله برای روزنامه نگاران محسوب می شوند و به شما کمک می کند تا «داستان برند» خود را بگویید و توجهات را به رسانه سوق دهید. علاوه بر آن، استفاده از آمار و ارقام و حقایق، استدلال فروش را منطقی تر و با اهمیت تر جلوه می دهد.

لازم به ذکر است، تفسیر غلط داده ها گذشته از آن که اطلاعات نادرستی را دراختیار مخاطبان قرار می دهد، می تواند به اعتبار مدیر روابط عمومی و روزنامه نگاران لطمه بزند. در این جا به نکات اساسی که هر مدیرروابط عمومی در کار با داده باید بداند، اشاره می کنیم.

۱) انتخاب داده: مشتری و بازار خود را بررسی کنید
در این مرحله است که مدیر روابط عمومی با مطالعه و بررسی کسب وکار مشتری خود و انتخاب داده براساس شاخص های جاری یا مربوط به گذشته، باید با این مشکل اصلی مواجه شود. همچنین، پرسیدن سوالات مرتبطی مانند: «این اطلاعات از کجا ناشی می شوند؟ شاخص ها در ماه گذشته چگونه بودند؟ این اطلاعات چگونه باعث تمایز مشتریان نسبت به رقبای دیگر می-شود و ارزش آن ها را بیان می کند؟»، بسیار اهمیت دارند. یک مدیر روابط عمومی باید این اطلاعات را به نحوی توضیح دهد تا بتواند آن را به عنوان منبع اصلی به روزنامه نگاران مخابره کند و به استدلال فروش واقعی بپردازد.

برای مثال، در حوزه خدمات صرافی رمزارز، مطالعه کامل آن تجارت و بازار فعلی حائز اهمیت است؛ منفعت های آن درمقایسه با دیگر صرافی ها چیست؟ حجم مالی معاملات چقدر است؟ چه تعداد تراکنش مالی درحال انجام است؟ کدام ارزهای رایج پشتیبانی می شوند؟ چه مناطقی این خدمات را ارائه می دهند؟

۲) ساختارسازی داده ها: سامان دهی داده های مشتریان
بعد از انجام انتخاب داده، نوبت به ساختارسازی آن می رسد که با ارائه یک تحلیل صحیح، داده های مفیدی را در اختیار روزنامه نگاران قرار می دهد. استفاده از صفحه گسترده یا سیستم های نرم افزاری ساختارساز داده ها، با سازمان دهی اطلاعات براساس منطقه، نوع تراکنش ها و حجم آن، شاخص های پیشین و غیره، بسیار کمک کننده هستند و همچنین آن را برحسب مخاطبان و اهداف مدنظرتان ترسیم می کنند.

۳) تحلیل داده ها: چه زمان این داده ها ارزشمند می شوند؟
می توان گفت تنها با انجام ساختارسازی، استفاده از داده ها فایده ای ندارد. یک مدیر روابط عمومی با تامل در داده های به دست آمده و مقایسه آن ها، باید بسنجد که آن داده ها برای روزنامه نگاران و مخاطبان مدنظر چه معنایی دارد. مخاطبان همواره می خواهند از افزایش یا کاهش آمار و ارقام و اثرگذاری آن بر کسب وکارها، بازار و سازمان ها، آگاهی یابند. مقایسه داده ها دیدگاهی جامع تر فراهم می آورد و آن اطلاعات را ارزشمند می کند. اما نکته مهم این است که داده ها به تنهایی نمی توانند یک تفسیر کلی ارائه دهند؛ بلکه فقط به شما کمک می کنند تا از برند مشتری براساس داده های خام، شناسایی الگوهای اصلی بازار و نسبت دادن بینشی ارزشمند به استدلال فروش مشتری برای ارتقا برند، به یک تفسیر اجمالی برسید. بنابراین، داده ها به منظور ارتقا برند مشتری باید در جریانی گنجانده شوند که با دیگر انواع محتواهایی که ارائه می دهید، هماهنگ باشند.

سخن پایانی: اهمیت تحلیل داده ها برای مدیر روابط عمومی
درمجموع، داده نوعی اطلاعات مهم به شمار می رود که کیفیت مطالب روابط عمومی را بالا می برد. اگرچه، استفاده نابجا و تفاسیر غلط از آن خطرهایی مانند: نتیجه گیری های اشتباه، دستکاری اطلاعاتی و حتی بحران های مربوطه را در پی دارد. بنابراین، متخصصین روابط عمومی باید اطلاعات خود را درباره داده ها و ارقام افزایش دهند و همچنین این دانش را در حرفه روزمره خود به کار ببرند. درنتیجه، با پیروی از این مراحل اساسی یعنی انتخاب، ساختارسازی و تحلیل داده ها، می توان به آن هدف رسید.

 

ابراهیم مولائی (رئیس انجمن روابط عمومی آذربایجان شرقی)

انتشار در شبکه روابط عمومی ایران – شارا